Dwór i park wpisany do rejestru zabytków pod nr. A-279. Zabytkiem jest również aleja dojazdowa figurująca w rejestrze pod nr. A-426
20 km na zachód od Siedlec, 6 km od międzynarodowej trasy Nr 2, w gminie Kotuń, wśród lasów i łąk położony jest Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach.
Mieści się on w zabytkowym dworku wybudowanym w połowie XIX w. dla rodziny Różańskich. W 1926 r. dworek wraz z 300 ha gruntów kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie – Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy z nagrody Nobla, jaką otrzymał Reymont za powieść „Chłopi”. Za rządów Aurelii Reymontowej Chlewiska przeżywają czasy największej świetności, między innymi dobudowano wtedy wschodnią część dworu, domek ogrodnika oraz nową bramę wjazdową z ogrodzeniem w stylu podhalańskim. Również w tym czasie uporządkowano park i ogród, wytyczono nowe aleje, posadzono oryginalne drzewa, krzewy i kwiaty zgodnie z panującą modą.
W 1939 r. dwór wraz z majątkiem kupił Feliks Tymieniecki, prezes spółki węglowej „Węglobok”. Po kilkakrotnej zmianie właściciela zespół dworsko – parkowy zakupił w 1981 r. Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Powołano tutaj Dom Pracy twórczej „Reymontówka”. Od 1.01.1999 r. właścicielem jest Starostwo Powiatowe w Siedlcach.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat, wykorzystując fundusze powiatu siedleckiego, Unii Europejskiej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i środki własne jednostki, w dworze został przeprowadzony generalny remont. Podniesiono także standard obiektu poprzez wymianę wyposażenia pokoi gościnnych w stylowe meble.
Dom Pracy Twórczej pełni ważną rolę centrum edukacji kulturalnej, historycznej i ekologicznej. Organizowane przez „Reymontówkę” międzynarodowe i ogólnopolskie plenery i warsztaty artystyczne (malarskie, rzeźbiarskie, taneczne, literackie) znacznie przekraczają zadania powiatowej instytucji kultury.
„Reymontówka” do dyspozycji swoich gości oferuje:
– 50 miejsc noclegowych w pokojach: jedno,- dwu,- i trzyosobowych z łazienkami , tv i bezprzewodowy internet
– stylowo wyposażony apartament z kominkiem
– sale konferencyjne dla 70, 30, 15-osób,
– stołówkę z tradycyjną podlaską kuchnią, zaopatrywaną z własnego ogrodu i szklarni w zdrową żywność,
– bar w piwnicach z miejscami dla 30 osób,
– zadaszone miejsce piknikowe dla 200 osób,
– sprzęt audiowizualny i telewizję satelitarną,
– korty tenisowe i basen z podgrzewaną wodą dla dzieci,
– konie, bryczki, sanie.
Placówka organizuje:
– plenery i warsztaty artystyczne,
– narady, szkolenia, konferencje,
– wczasy, kolonie, pobyty jedno i kilkudniowe,
– koncerty, wystawy,
– bale, wesela i inne uroczystości rodzinne,
– przejażdżki konno i bryczkami,
– pikniki przy ognisku z pieczeniem prosiaka lub barana i występami kapeli ludowej.
Niewątpliwe zalety Chlewisk to:
– cisza, spokój, dyskrecja,
– stylowe dworkowe wnętrza,
– możliwość obcowania ze sztuką,
– czyste powietrze, lasy,
– tylko godzina jazdy samochodem z Warszawy.