Pamiętamy!!

Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych Starostwo Powiatowe w Siedlcach wspólnie z żołnierzami 53. Batalionu Lekkiej Piechoty ( WOT) z Siedlec oraz Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej zorganizowało akcję sprzątania grobów i miejsc pamięci żołnierzy poległych w czasie II Wojnie Światowej.

W wydarzeniu brała udział delegacja ze Starostwa Powiatowego, żołnierze,  młodzież z Ośrodka w Wojnowie oraz TVP3.
Pierwszym miejscem, który odwiedziliśmy, był grób Władysława Pawłowskiego w Helenowie. Jest on ukryty w lesie, dlatego niewiele osób może go odnaleźć. Zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd samotnie pochowanemu żołnierzowi 1 Wileńskiej Dywizji Piechoty Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Udaliśmy się także na miejsce zrzutu 3 Cichociemnych w 1943 r. pomiędzy Helenowem, a Wolą Wodyńską. To tu skoczyli elitarni żołnierze wyszkoleni w Wielkiej Brytanii do walki z okupantem. Oprócz Cichociemnych zostały zrzucone zasobniki z materiałami wybuchowymi, broń i amunicja jako pomoc dla Armii Krajowej Okręgu Siedlce.  Po uprzątnięciu pomnika i zapaleniu zniczy pojechaliśmy na Cmentarz Wojenny w Woli Wodyńskiej.
Na tym cmentarzu pochowanych jest 240 żołnierzy Wojska Polskiego z 1 DP Leg. i 41 Dywizji Piechoty Rezerwowej, poległych w krwawych walkach w dniach 13-14 września 1939 roku.
Kolejnym miejscem pamięci był grób Jana Lewandowskiego i Jana Turka, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1944 roku.
Zachęcamy mieszkańców do odkrywania lokalnej historii swojego regionu. Zajrzyjcie na stronę https://www.tpzw.eu Tam znajdziecie wiele cennych informacji o historii walk na naszych terenach.

Sporządziła
Bożena Wysokińska