„Global Volunteers” z USA w Powiecie Siedleckim

Na zaproszenie starosty Karola Tchórzewskiego i wicestarosty Małgorzaty Cepek zagościli u nas amerykańscy wolontariusze z organizacji „ Global Volunteers”, którzy będą  uczyć języka angielskiego w szkołach w Powiecie Siedleckim.

Tym razem odwiedzą  szkoły podstawowe w : Skórcu, Grali i Gołąbku oraz przedszkole w Cisiu-Zagrudziu. Wolontariusze poprowadzą także zajęcia na wydziale filologii angielskiej na UPH w Siedlcach. Z kolei w Domu Pracy Twórczej  „Reymontówka” w Chlewiskach poprowadzą konwersacje dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kotuniu.

„Global Volunteers” to amerykańska korporacja non-profit, posiadająca status konsultacyjny przy ONZ. Została założona w 1984 roku w celu pomocy w ustanowieniu podstaw pokoju dla wzajemnego międzynarodowego porozumienia.

Historia programu w Polsce sięga 1990 roku, kiedy „Solidarność wiejska” zaprosiła Global Volunteers do nauczania konwersacyjnego języka angielskiego w społecznościach wiejskich byłego województwa siedleckiego, obecnie obszar powiatu siedleckiego.

Od 1990 r. ponad 3000 wolontariuszy pomogło uczniom poprawić  znajomość języka angielskiego. Każdego roku amerykańscy nauczyciele rozpoczynają realizację programu  od maja do października.

W ciągu roku szkolnego wolontariusze uczą w klasach szkół podstawowych oraz pomagają dzieciom o specjalnych potrzebach  w Stoku Lackim oraz w Kisielanach. Zespoły letnie uczą  języka angielskiego na koloniach i obozach.

Delegacja ze Starostwa Powiatowego towarzyszyła wolontariuszom podczas zajęć języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Grali Dąbrowizna oraz na zajęciach dla studentów filologii angielskiej z UPH w Siedlcach. Wolontariusze byli też gośćmi  starosty Karola Tchórzewskiego w Starostwie Powiatowym. Wolontariusze zgodnie twierdzą, że często okazuje się, że dzięki zdobywaniu bogatych doświadczeń  i czerpaniu satysfakcji z pracy z lokalnymi społecznościami,  w zamian otrzymują znacznie więcej niż dają.  Poznają polskie tradycje, muzykę, kulturę, język i historię.

Jeżeli dyrektorzy szkół podstawowych z naszego regionu chcieliby  zaprosić amerykańskich  wolontariuszy do swoich placówek zachęcamy do skontaktowania się  z dyrektorem Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” p. Markiem Błaszczykiem.

Sporządziła
Bożena Wysokińska