Obchody 80 rocznicy ataku ZSRR na Polskę – Kotuń

Dnia 17.09.2019 r. w Kotuniu odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 80. rocznicy ataku ZSRR na Polskę.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele w Kotuniu z udziałem przedstawicieli samorządu powiatu siedleckiego: starosty Karola Tchórzewskiego, przewodniczącego rady powiatu Marka Gorzały, radnego powiatu Bartłomieja Kurkusa oraz wójta gminy Kotuń Grzegorza Górala. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę.

Wydarzenie zakończyły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kotuniu. Pan Starosta Karol Tchórzewski, podczas spotkania z młodzieżą, zwrócił uwagę na próby zakłamywania przeszłości. Chociażby stosowane nazewnictwo, jak agresja nazistów i sowietów na Polskę. Zamiast wskazania winy konkretnych państw: Niemiec i Rosji. Znajomość historii naszej Ojczyzny i regionu to nasz obowiązek wobec poprzednich pokoleń. Historia magistra vitae – zatem, uczmy się od niej, aby oddać hołd i zapobiegać cierpieniom w przyszłości. Niech duma narodowa Polaków będzie budowana świadomie – powiedział starosta.

Ogromną niespodzianką dla wszystkich gości było wystąpienie świadków tamtych wydarzeń sprzed 80lat.

Organizatorem uroczystości było Starostwo Powiatowe w Siedlcach i Urząd Gminy w Kotuniu.

Sporządziła:
Bożena Wysokińska