XXVI Targi Rolnicze w Siedlcach!

XXVI Międzynarodowe Dni  z Doradztwem Rolniczym i  XV Regionalna Wystawa Zwierząt  Hodowlanych, odbyły się w dniach 7-8 września 2019 r. Dnia 8 września  odbyła się wystawa Klaczy i Ogierów Hodowlanych.

Organizatorem imprezy był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce. We współorganizację aktywnie włączyło się Starostwo Powiatowe w Siedlcach. Wśród patronów honorowych imprezy był  Starosta Siedlecki – Pan Karol Tchórzewski.

Tegorocznym hasłem targów była „Mazowiecka wieś w Europie”. Hasło ukazuje jak dobrze mazowieccy rolnicy dobrze wykorzystali te 15 lat możliwości rozwoju. Prezentowano najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, nowe technologie produkcji, nawozy i herbicydy, metody upraw, nowe mieszanki pasz i środki ochrony roślin. Rolnicy mogli skorzystać z obecności doradców wielu firm rolniczych w tym: MRiRW, ARiMR, KRUS i uzyskać wiele informacji, m.in. na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przez dwa dni trwania wystawy, jej uczestnikami byli producenci wyrobów mięsnych i mlecznych, produktów owocowo – warzywnych, miodów, pieczywa, materiału siewnego, pasz, a także firmy handlowe i usługowe pracujące na rzecz rolnictwa oraz hodowcy zwierząt gospodarskich.

Nieodłącznym elementem Siedleckich Targów jest Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Powiat Siedlecki był jednym ze sponsorów statuetek w konkursie dla najlepszych hodowców bydła mlecznego z terenu Powiatu Siedleckiego i upominków dla dzieci, które oprowadzały cielęta po wybiegu. Nagrody wręczał starosta Karol Tchórzewski, członek zarządu powiatu Edward Kokoszka i wicestarosta Powiatu Oberhavel Egmont Hamelov.

Przy scenie głównej zorganizowano prezentację rękodzieła i ginących zawodów. Odwiedzający mogli przyjrzeć się pracy garncarza, tkaczki, zobaczyć jak wykonuje się kosze z wikliny, kwiaty z bibuły. Wystawiono piękne obrazy, szydełkowe serwetki, wyroby ze sznurka oraz tradycyjne ligawy. Można było również z pomocą twórców ludowych spróbować własnych umiejętności rękodzielniczych. Twórcy chętnie objaśniali i pokazywali jak powstają unikatowe wyroby.

Tradycyjne już w czasie trwania wystawy odbywał się kiermasz żywności ekologicznej z terenu działania Oddziału Siedlce. Można było zakupić pieczywo ekologiczne, przetwory mleczne (masła, sery, jogurty), wędliny ekologiczne, przetwory owocowo- warzywne. Produkty ekologiczne wytwarzane w tych gospodarstwach oparte są na tradycyjnych recepturach, bez konserwantów i polepszaczy, a więc są zdrowe i smaczne. Powiat Siedlecki był  jednym ze sponsorów nagród w konkursie dla Producentów Żywności Ekologicznej.

Na oficjalne otwarcie przybyli przewodniczący delegacji miast partnerskich. Naszymi gośćmi była delegacja Powiatu Oberhavel z Niemczech na czele z panem Egmontem Hamelow – wicestarostą powiatu Oberhavel.

Powiat Siedlecki z Powiatem Oberhavel współpracuje już 17 lat. W ramach współpracy odbywają się wyjazdy studyjne samorządowców, warsztaty artystyczne dzieci i młodzieży, wyjazdy, ćwiczenia i obozy strażackie oraz nowe kontakty pomiędzy samorządami lokalnymi. Ponadto w trakcie XXVI MDzDR obok stoiska Starostwa Powiatowego, już po raz trzeci zaprezentowano stoisko promocyjne powiatu Oberhavel.

Tegorocznej edycji Dni z Doradztwem po raz pierwszy towarzyszył piknik i Uroczystości zorganizowane przez Wojsko Polskie.W czasie sobotniej uroczystości odbyło się nadanie sztandaru 18 Dywizji Zmechanizowanej i defilada wojsk. Ojcem chrzestnym sztandaru został minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a matką chrzestną – córka gen. Buka (który zginął w katastrofie smoleńskiej) – Elżbieta Buk. Świadkami tego tak ważnego dla Siedlec wydarzenia byli  m.in.: Maria Koc –wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii oraz poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Waldemar Kraska – Wiceminister Zdrowia senator Rzeczypospolitej Polskiej, Mariusz Błaszczak- Minister Obrony Narodowej oraz samorządowcy, przedstawiciele instytucji obsługujących rolnictwo, bądź z nim współpracujących.

Wśród licznych kategorii konkursowych rozstrzyganych na targach był konkurs „Poznajemy smaki z mazowieckiej spiżarni”, zorganizowany przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach. Jego cele to: aktywizacja mieszkańców wsi w zakresie przetwórstwa i przedsiębiorczości pozarolniczej oraz promocja najlepszych przetworów owocowo- warzywnych,  wytwarzanych  na terenie Wschodniego Mazowsza. Do konkursu zgłoszonych zostało 51 różnorodnych  przetworów.

Wśród zdobywców miejsc medalowych  znalazła się mieszkanka naszego regionu Zofia Iwanek ( Pruszyn, gm. Siedlce)  za wiśnie po cesarsku. Wyróżnienie otrzymała Jolanta Lipińska (Modrzew gm. Zbuczyn) za ogórki kanapkowe z kurkumą. Nagrody laureatom w imieniu Starosty Karola Tchórzewskiego wręczał Sekretarz Andrzej Rymuza.

Wystawa zgromadziła ok. 430 wystawców różnych branż, a zwiedziło ją w ciągu dwóch dni około 80 tys. osób. Cała ekspozycja zajęła 11,00 ha powierzchni.

Gratulacje dla Organizatorów i Partnerów XXVI Targów Rolniczych.

Sporządziła:
Bożena Wysokińska