Dożynki Powiatowe 2019 – Krzesk-Majątek

Dnia 25.08.2019 r. we wsi Krzesk-Majątek odbyły się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Uroczystość  rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 12 w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy wydarzenia  w asyście żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej  przeszli w korowodzie dożynkowym na plac parafialny tuż obok kościoła, gdzie odbyła się część powitalna i artystyczna.

Starostowie dożynek Państwo Marzena i Witold Starzyńscy przekazali uroczyście bochen chleba gospodarzom uroczystości  staroście powiatu siedleckiego  Karolowi Tchórzewskiemu i wójtowi gminy Zbuczyn Tomaszowi Hapunowiczowi. Gospodarze sprawiedliwie podzielili się tym chlebem z Mieszkańcami i Gośćmi.

Delegacje z gmin przygotowały piękne wieńce dożynkowe, spośród których w ramach konkursu na Powiatowy Wieniec Dożynkowy wyłoniono zwycięski wieniec ze wsi Helenów – gmina Wiśniew. Oprócz gratulacji i dyplomów starosta Karol Tchórzewski i wicestarosta Małgorzata Cepek  ufundowali nagrodę pieniężną w wysokości 1400 zł za zajęcie I miejsca,
II miejsce przypadło dla sołectwa Krzesk-Majątek, które otrzymało nagrodę pieniężną  w wysokości  1000 zł, III miejsce zajęło sołectwo Pruszyn, które otrzymało nagrodę w wysokości  600 zł. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki. Rozstrzygnięty został również konkurs wiedzy rolniczej, zwycięzcą okazał się pan Paweł Lipiński, który otrzymał wiertarko-wkrętarkę firmy Makita o wartości 550 zł. Zdobywcy II  i III miejsca otrzymali klucze nasadowe o wartości 400 zł i 215 zł. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki w postaci zestawu kluczy nasadowych.

Publiczność podziwiała występy artystyczne zespołów pieśni i tańca „Chodowiacy” i „Niwa”, które zaprezentowały pieśni i tańce ludowe. Ogromną radość sprawiły publiczności występy grup „Ulibabki” ze Zbuczyna, „Folk Lacki” ze Stoku Lackiego, grupa „Białki” z Białk, a także zespół „Przesmyczanki” z Przesmyk, który w tym roku obchodzi 35 rocznicę powstania. Widzowie byli pod wrażeniem  pokazu karate grupy sempaia Jacka Szymańskiego. Przed publicznością wystąpiły także zespoły disco polo: „Start” i „Freestyle”. Wszyscy z niecierpliwością czekali na gwiazdę wieczoru Zenka Martyniuka, który pojawił się na scenie ok godz. 22 i dał koncert. Po godz. 23 rozpoczęła się dyskoteka.

Dożynkom towarzyszyły pokazy sprzętu wojskowego i rolniczego, degustacje produktów regionalnych wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Była też okazja do spróbowania wojskowej grochówki. Na dzieci czekało mnóstwo darmowych atrakcji: dmuchańce, trampoliny, kule wodne, malowanie buziek i skręcanie balonów.

Swoją obecnością zaszczycili nas: minister zdrowia Waldemar Kraska, minister energii Krzysztof Tchórzewski, starosta powiatu Oberhavel pan Ludger Weskamp, przewodniczący rady powiatu Oberhavel pan Wolfgang Kruger, przewodniczący rady powiatu siedleckiego pan Marek Gorzała wraz z radnymi powiatowymi, przewodniczący rady gminy Zbuczyn Ireneusz Chomka.

Organizatorzy: Powiat Siedlecki, Gmina Zbuczyn

Sponsorami imprezy byli: PGE Polska Grupa Energetyczna, , Zeltech, Stadler, Rzeźnik, Elmo, Bozamet, Rodzinna Agencja Ubezpieczeniowa Lipińscy, Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie, Gazda Siedlce, Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, MTZ Korba, podlasie24, Życie Siedleckie, Katolickie Radio Podlasie, Echo Katolickie i TV Wschód. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy serdecznie strażakom OSP z gminy Zbuczyn i obsłudze medycznej.

Sporządziła:
Bożena Wysokińska