Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Siedlcach informuje, że w wyniku przeprowadzonego otwartego konkursu ofert na 2019 rok, zgodnie z ustawą „o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” (t. j. Dz. U. z 2016. 1817) zleciło organizacjom pozarządowym oraz podmiotom prowadzących działalność pożytku publicznego realizację zadań publicznych w ramach niżej wymienionych działań:
Prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych dla mieszkańców Powiatu Siedleckiego .
- Caritas Diecezji Siedleckiej
adres: ul. Budowlana 1, 08-110 Siedlce- punkt wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego oraz przedmiotów ortopedycznych
tel. 25 640 71 30 - Polski Komitet Pomocy Społecznej
adres: ul. Starzyńskiego 4, 08-110 Siedlce – punkt wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego oraz przedmiotów ortopedycznych
tel. 518 112 302
Mieszkańcy Powiatu Siedleckiego w celu nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego powinni posiadać następujące dokumenty:
- dowód osobisty,
- zaświadczenie lekarskie wskazujące na potrzebę zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne,
- kserokopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, bądź orzeczenia o posiadaniu grupy inwalidzkiej lub legitymacji osoby niepełnosprawnej.
Organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie Powiatu Siedleckiego.
- Caritas Diecezji Siedleckiej
Budowlana 1, 08-110 Siedlce
tel. 25 640 71 30
W ramach zadania zostanie zorganizowany 10- dniowy letni wypoczynek w Oberceniówce w Zakopanem w Pokoju Gościnnym u „Zofii” dla dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie Powiatu Siedleckiego. Dzieci będą miały zapewnioną całodobowa opiekę wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie, transport, wyżywienie oraz atrakcyjny program kolonijny. Celem zadania jest wspieranie dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych.
Cele szczegółowe to m.in.:
- integracja dzieci i młodzieży, budowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia i przynależności,
- rozwijanie umiejętności społecznych,
- praca nad bieżącymi problemami i konfliktami w relacjach z grupą,
- inicjowanie i wzmacnianie pozytywnych zmian w zachowaniu,
- promocja zdrowia i zdrowego stylu życia,
- kształtowanie umiejętności planowania, podziału pracy, racjonalnego gospodarowania, zaradności życiowej,
- wyrabianie poczucia dyscypliny, systematyczności i dokładności w pracy.
Organizacja i prowadzenie zajęć zmierzających do aktywizacji i integracji społecznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu Powiatu Siedleckiego.
- Fundacja „Żółty Latawiec”
adres: ul. Warszawska 133, 08-110 Siedlce
tel. 662 170 590
Zajęcia prowadzone od 1 marca 2019 roku do 30 czerwca 2019 roku dla dzieci niepełnosprawnych z terenu Powiatu Siedleckiego w ramach projektu ”Uczę się siebie i innych” Trening Umiejętności Społecznych i Kluczowych dla dzieci niepełnosprawnych z terenu Powiatu Siedleckiego.
Zajęcia prowadzone będą przez 3 miesiące dla 1 grupy, razem 4 dzieci. Do projektu zostało zaangażowanych dwóch terapeutów z doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia dla dzieci pod okiem terapeutów ukierunkowane są na kształtowanie umiejętności:
- potrzebnych do życia za pomocą terapii treningu umiejętności społecznych i kluczowych ,
- skutecznego komunikowania się,
- integracji dzieci niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami poprzez kontakt w sytuacjach codziennych,
- aktywnego udziału w życiu społecznym,
- reagowania na krytykę,
- radzenia sobie w miejscach użyteczności publicznej.
- Stowarzyszenie Rodziców
Dzieci Niepełnosprawnych „Mgiełka”
adres: Żelków Kolonia, ul. Akacjowa 41, 08-110 Siedlce
tel. 692 280 353
Zajęcia prowadzone od 15 marca 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku dla dzieci niepełnosprawnych z terenu Powiatu Siedleckiego w ramach terapii zajęciowej oraz wyjścia na basen pn. „Z podniesionym czołem”.
Zajęcia prowadzone będą w formie zabawy w celu lepszego przyswojenia wiedzy na temat życia w społeczeństwie, poznania otaczającego środowiska. W ramach zadania zaplanowano udział dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w cyklicznych wyjściach na basen w celu poprawy funkcjonowania psychospołecznego, usprawnienia ogólnorozwojowego, rozładowania różnego typu napięć oraz poprawę kondycji fizycznej. Jednym z założonych celów jest zastosowanie odpowiedniego programu, aby zainteresować dzieci i młodzież niepełnosprawną z terenu Powiatu Siedleckiego tak aby chciały aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i były otwarte na nowe wyzwania.
Terapia i zajęcia umożliwią nie tylko zaspokojenie sportowych potrzeb dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ale także poprawią korygowanie i leczenie wad postawy.
Projekt w istotny sposób wpłynie na stopień integracji z rówieśnikami, poczucia własnej wartości, które jest istotne w zdobywaniu nowych umiejętności.
Prowadzenie specjalistycznego punktu konsultacyjno – interwencyjnego działającego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla mieszkańców Powiatu Siedleckiego.
Prowadzenie punktu będzie realizowane w Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej przy Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach, ul. Budowlana 1.
Wszelkie informacje można uzyskać pod nr telefonu 25 640 71 30.
W ramach punktu osoby z terenu Powiatu Siedleckiego pokrzywdzone lub/i osoby jej najbliższe będą mogły korzystać nieodpłatnie z następujących form pomocy:
- poradnictwa prawnego;
- poradnictwa psychologicznego/psychiatrycznego;
- psychoterapii;
- terapii dzieci skrzywdzonych przestępstwem;
- doradztwa zawodowego;
- konsultacji z pracownikiem socjalnym;
- pokrycia kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zawodową;
- udzielania schronienia w formie mieszkania interwencyjnego ;
- pokrywania kosztów świadczeń zdrowotnych, lekarstw w zakresie, w którym lek nie podlegałby refundacji lub w części, w której nie jest refundowany, wyrobów medycznych, w tym materiałów opatrunkowych, przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, w zakresie niezbędnym w procesie leczniczym doznanego uszczerbku na zdrowiu wynikającego z przestępstwa lub jego następstw;
- dofinansowania do czynszu (tylko w przypadku posiadania tytułu prawnego do lokalu i zamieszkiwania bez sprawcy przestępstwa);
- finansowania dojazdu do „Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej” w Siedlcach;
- bonów żywnościowych;
- zakupu odzieży, obuwia oraz środków czystości;
- dostosowania lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem w przypadku, gdy utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa;
- pokrywania kosztów świadczeń zdrowotnych, wyborów medycznych, w tym przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, jeżeli jest to niezbędne w procesie leczniczym doznanego uszczerbku na zdrowiu wynikającego z przestępstwa lub jego następstw.
Zachęcamy mieszkańców Powiatu Siedleckiego do korzystania z wyżej określonych form wsparcia realizowanych przez organizacje pozarządowe.
Sporządziła:
Anna Gugała
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Siedlcach