Zimowy Zjazd Integracyjny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Stoku Lackim 15-17 lutego 2019

W piątek 15 lutego tradycyjnym przemarszem do świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Stoku Lackim rozpoczął się VIII Zimowy Zjazd Integracyjny.

W korowodzie oświetlonym pochodniami maszerowali uczniowie Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Łosic, Węgrowa, Oświęcimia, Łodzi i Stoku Lackiego, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 111 w Warszawie, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Sandomierzu oraz uczniowie Zespołu Szkół w Łosicach.

Nad bezpiecznym przemarszem korowodu czuwali harcerze Drużyny Reprezentacyjnej Hufca Podlasie. Na sali Gminnego Ośrodka Kultury na uczestników i gości czekał szereg zabawnych konkurencji muzyczno-ruchowych przeplatanych wspólnym śpiewem przy akompaniamencie gitary. Na integracyjnym wieczorze gościli: Pani Małgorzata Cepek – Wicestarosta Siedlecki, Pan Andrzej Rymuza – przewodniczący Rady Gminy Siedlce, Pani Bogumiła Gorzała wiceprzewodnicząca Rady Gminy Siedlce i sołtys Stoku Lackiego. Nie zabrakło również Pani dyrektor SOSW w Stoku Lackim –Anny Hołowni i Pani wicedyrektor – Anny Mościckiej. Hasło tegorocznego Zjazdu brzmiało: „Karnawał, jak co roku, najwspanialszy w Stoku”.
W sobotnie przedpołudnie wszyscy wzięli udział w grze terenowej pod hasłem „Zapusty – śladami polskich tradycji”. Jej punkty rozmieszczone były w budynkach naszej placówki oraz wokół nich. Uczestnicy zabawy poznawali karnawałowe tradycje staropolskie takie jak Dziady Zapustowe, Kulig czy zwyczaje kulinarne. Zdobywaniu wiedzy towarzyszyła dobra zabawa. Niezwykłą atrakcją była fotobudka. Jedną z tradycji uczestnicy zjazdu poznali podczas zajęć arteterapeutycznych. Jest nią wykonywanie kukły i niszczenie jej w wieczór poprzedzający środę popielcową. Oznaczało to koniec hucznej zabawy i początek Wielkiego Postu.  Każda grupa wykonała swoją kukłę. Kolejnym punktem programu były Pokoje Zagadek. Zadaniem grup, które się w nich znalazły było odnalezienie cyfr od jeden do osiem i wykonanie różnorodnych zadań. Ich rozwiązania utworzyły hasło krzyżówki brzmiące „Karnawał”. Za drzwiami z tym właśnie napisem na uczestników zabawy czekała niespodzianka: wystrzelone konfetti, słodki poczęstunek i gratulacje. Później wszyscy udali się na ognisko. Posileni pieczonymi kiełbaskami wyruszyli do sali GOK na warsztaty taneczne. Pozostając w karnawałowym klimacie poznaliśmy sambę. Wieczorem uczestnicy zjazdu wzięli udział w tradycyjnych Dziadach Zapustowych – w karnawałowych przebraniach wyruszyli na ulice Stoku Lackiego i kierując się mapą odwiedzali domy mieszkańców wsi. Gospodarzom składali życzenia i wręczali faworki wykonane samodzielnie podczas gry terenowej. Następnie korowody spotkały się na sali GOK-u w Stoku Lackim. Tam czekał już zespół muzyczny, który rozpoczął wspaniałą karnawałową zabawę.  Pani Kasia  – instruktor tańca – poprowadziła bajecznie kolorowy korowód w rytmie samby. W niedzielny poranek w Ośrodku odprawiona została  msza święta i odbyło się oficjalne zakończenie VIII Zimowego Zjazdu. Następnie wszyscy pożegnali również trwający od piątku karnawał w SOSW w Stoku Lackim spaleniem w ognisku swoich kukieł. Goście obdarowani upominkami wyruszyli do domów.
Zjazd zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Stoku Lackim pod honorowym patronatem Pana Karola Tchórzewskiego – Starosty Siedleckiego.

Udostępniła:
Anna Kaźmierczak-Sołoducha
Wydział Promocji i Rozwoju
(na podstawie informacji Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Stok Lackim)