Dożynki Powiatu Siedleckiego – Wodynie 2018

Gdy plony zostały zebrane a czas żniw dobiegł końca w Gminie Wodynie w dniu 26.08.2018 roku odbyły się Dożynki Powiatowe.

Powiat Siedlecki kultywując tradycję obrzędów dożynkowych, sprzyja zachowaniu tożsamości i kultury ludowej oraz pokazaniu tradycji dożynkowych m.in. poprzez podziękowanie Bogu w uroczystej mszy świętej, korowód dożynkowy, ceremoniał dzielenia chleba czy konkurs na wieniec dożynkowy. Całość obchodów uświetniły występy zespołów ludowych i folklorystycznych, konkursy i zabawy oraz liczni wystawcy zgromadzeni na terenie parku podworskiego w Wodyniach.

Na szczególną uwagę zasługuje piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych, który zachował się do dzisiaj nie tracąc nic na aktualności. Podczas tegorocznych dożynek zaprezentowanych zostało 11 wieńców – misternie przygotowanych, wprawiających
w zdumienie i budzących zachwyt. Wieńce jako symbole zebranych plonów, zostały poświęcone podczas dożynkowej mszy świętej odprawianej w intencji dziękczynienia za zbiory, której przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej ks. dr Piotr Sawczuk. Wśród prezentowanych wieńców mogliśmy podziwiać dzieła przedstawiające przepiękne korny, zaprzęgi konne, orła, dzwon, kapliczkę, serce z wizerunkiem Matki Bożej czy obrazujące Serce Jezusa Miłosiernego, do których wykonania użyto zbóż, traw, ziół, kwiatów, owoców i warzyw – czyli tego, co stanowi bogactwo i piękno polskiej wsi.

Wśród laureatów konkursu na Powiatowy Wieniec Dożynkowy” Wodynie 2018 znaleźli się: Zespół Ludowy „Wolenianki” z Woli Serockiej, gmina Wodynie z wieńcem w kształcie orła, który uplasował się na trzecim miejscu w rankingu, Sołectwo Kownaciska, gmina Suchożebry z zaprzęgiem konnym z woźnicą zajęło zaszczytne drugie miejsce, zaś zwycięzcą w konkursie zostało Koło Gospodyń Wiejskich „Dwórki Heleny” z Helenowa, gmina Wiśniew, które zaprezentowało przepiękny wieniec w kształcie korony. Zwycięski wieniec charakteryzuje zarówno bogata różnorodność zużytych materiałów, wysoki poziom wykonania oraz piękna kompozycja i dobór barw nawiązująca formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych typowych dla regionu.

Rokrocznie konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem, na co niewątpliwie ma również wpływ wysokość nagród możliwych do zdobycia, i tak w tym roku za pierwsze miejsce zwycięzca dostał 1400 zł, laureat drugiego miejsca otrzymał 1000 zł zaś za trzecie miejsce przyznano nagrodę w wysokości 600 zł.

Sztuka powstająca z natury, którą mieliśmy okazję podziwiać podczas III Dożynek Powiatu Siedleckiego, stanowiąca kontynuację oraz popularyzację tradycji, promująca dorobek kulturowy wsi mazowieckiej – niewątpliwie zachwycała swym widokiem wszystkich uczestników tegorocznych obchodów.

Sporządziła:
Monika Kozak