Podsumowanie warsztatów międzynarodowych w „Reymontówce”

W sobotę 30 czerwca 2018 r. w Domu Pracy Twórczej „Reymotnówka”  w Chlewiskach odbyło się podsumowanie Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych, które było zwieńczeniem trwających od tygodnia wspólnych zajęć artystycznych dla 46 osobowej grupy młodzieży z Francji (miasto Nevers), Niemiec (powiat Oberhavel) i Polski (powiat siedlecki).

Młodzież pod kierunkiem instruktorów (Dorota Todorska, Małgorzata Czarnocka, Beata Zdrodowska) przygotowywała finałowy spektakl taneczno-muzyczny pod hasłem:

Czy jesteśmy tacy sami?”. Przedstawienie miało na celu ukazanie, w jaki sposób rozwijała i kształtowała się nasza współpraca, w jaki sposób wspólne działanie zmieniły nasze społeczeństwa (szczególnie młodzież) oraz jak żyć razem, mimo różnorodności kultur oraz tradycji.

Projekt realizowany był  poprzez zajęcia artystyczne (teatr, muzyka, taniec plastyka) prowadzone przez specjalistów w każdej dziedzinie. Ważnym elementem programu warsztatów są Dni Tematyczne – wieczorne spotkania, na których każda grupa uczestniczącego w projekcie kraju zaprezentuje swoją kulturę, tradycje i obyczaje.

Podsumowanie Warsztatów mieli okazje oglądać rodzice, samorządowcy z powiatu siedleckiego ze Starostą Dariuszem Stopą na czele a także oficjalne delegacje samorządów  uczestniczących we wspólnym projekcie. Miasto Nevers (Francja)  reprezentowały Panie – Chrystel PITOUN – Zastępca Mera Miasta Nevers ds. Współpracy  i stosunków międzynarodowych oraz Myrianne BERTRAND – Zastępca Mera Miasta Nevers ds. Turystyki i relacji międzypokoleniowych.  Z ramienia Powiatu Oberhavel (Niemcy) w podsumowaniu udział wzięli: Pan Karsten-Peter Schröder -Przewodniczący Rady Powiatu oraz Birgit Lipsky -rzeczniczka Starosty d/s kobiet, osób niepełnosprawnych i migrantów.

Młodzież zachwyciła zebranych swoją wrażliwością i talentami. Wykonawcom akompaniowała międzynarodowa  orkiestra utworzona w ciągu tygodnia na potrzeby spektaklu. Całej uroczystości towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji. Piękne wykonania utworów  wzbudzały zachwyt publiczności. Młodym artystom radość ze wspólnych występów mieszała się ze wzruszeniem z powodu ostatnich wspólnie spędzonych chwil, które osładzały pamiątkowe  wpisy na koszulkach.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu:
Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Samorządu Województwa  Mazowieckiego

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu: Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Samorządu Województwa Mazowieckiego

Opracowano na podstawie materiałów DPT Reymontówka w Chlewiskach.

Sporządziła:
Anna Każmierczak-Sołoducha