Strażacka współpraca Powiatu Siedleckiego i Oberhavel

W dniach 9-12 marca na terenie powiatu siedleckiego przebywała oficjalna delegacja Związku Ochotniczej Straży Pożarnych Powiatu Oberhavel.

Głównym celem wizyty było omówienie planów współpracy w zakresie wymiany młodzieży i szkolenia drużyn pożarniczych oraz zapoznanie ze specyfiką służby zawodowej i ochotniczej połączone ze zwiedzaniem poszczególnych jednostek.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, gdzie zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć sprzęt ratowniczo-gaśniczy pozostający na stanie jednostki, Miejskie Stanowisko Kierowania, do którego trafiają wszystkie zgłoszenia z numeru 998 oraz uczestniczyć w organizowanym przez KMP szkoleniu podstawowym dla druhów ochotników z terenu gmin Skórzec i Wiśniew. Komendant PSP w Siedlcach podkreślił, że ważnym elementem edukacji najmłodszych jest sala „Ognik”, gdzie podczas prelekcji najmłodsi zapoznają się z zagrożeniami jakie czekają na domowników oraz uczą się prawidłowo zachowywać w czasie niebezpieczeństwa.

Nie mogło zabraknąć również wizytacji w jednostkach OSP. Delegacja odwiedziła druhów w jednostkach w Pruszynie i Pruszynku. Wiele pytań dotyczyło finansowania jednostki, liczebności oraz zasad szkolenia strażaków. Na zakończenie pobytu druhowie z Powiatu Oberhavel odwiedzili Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu.

W trakcie podsumowania wizyty Starosta Siedlecki Dariusz Stopa podkreślił wagę współpracy obu powiatów:

– Cieszę się, że współpraca pomiędzy Powiatem Siedleckim, a Powiatem Oberhavel odbywa się na wielu płaszczyznach. Spotkania strażaków, to  niezwykle cenna inicjatywa, która pozwala zapoznać się ze specyfiką i charakterem funkcjonowania jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce i Niemczech.

Sporządził:
Radosław Strzaliński