VII Zimowy Zjazd Integracyjny w SOSW w Stoku Lackim 9-11 lutego 2018

Tradycyjnie już na początku lutego w Stoku Lackim odbywa się integracyjny zjazd podopiecznych SOSW. Ciekawy program, dobra zabawa, moc atrakcji i niespodzianek sprawiły, że wszyscy uczestniczy nie mogli się nudzić.

W piątkowy wieczór z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stoku Lackim wyruszył korowód oświetlony pochodniami. Kierował się ulicą Pałacową do Gminnego Ośrodka Kultury. Maszerowali w nim uczniowie Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Łosic, Węgrowa i Stoku Lackiego, Zespołu Szkół Specjalnych z Sokołowa Podlaskiego, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 111 w Warszawie, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dęblinie oraz uczniowie Zespołu Szkół w Łosicach. Nad bezpiecznym przemarszem korowodu czuwali harcerze Drużyny Reprezentacyjnej Hufca Podlasie.

Na integracyjnym wieczorze gościli: Starosta Siedlecki Dariusz Stopa, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym – pan Stanisław Biardzki, gospodarz sali GOK i sołtys Stoku Lackiego – pani Bogumiła Gorzała. Nie zabrakło również Pani dyrektor – Anny Hołowni i wicedyrektor – Anny Mościckiej. Na sali na wszystkich czekały zabawne konkurencje  muzyczno – ruchowe. Do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewał tu gromki śmiech i wspólny śpiew.

W sobotnie przedpołudnie na uczestników Zjazdu czekała gra terenowa. Wszystkie jej punkty rozmieszczone były w Stoku Lacki i odkrywały kolejne karty historii tej miejscowości. Uczestnicy zabawy słuchali bajki o pałacu i pięknej Helenie odczytanej przez panią sołtys, odwiedzali stary młyn zbożowy, szkołę, kapliczki św. Floriana, św. Nepomucena i krzyż choleryczny. W miejscowym sklepie na hasło „Czarny kruk na Grycznej Górze” otrzymywali znicz, z którym wędrowali na Gryczną Górę. Zapalając znicz dawali tam wyraz pamięci osobom zmarłym podczas epidemii w Stoku Lackim. W każdym z odwiedzonych miejsc wykonywali przygotowane zadanie zdobywając punkty. Następnie grupy otrzymywały krzyżówkę sprawdzającą ich wiedzę dotyczącą wydarzeń historycznych i poznanych legend. Hasło brzmiało: „Kochamy Stok Lacki”. Zabawie towarzyszyła prezentująca wybranych zdjęć pochodzących z przygotowanej przed kilku laty w Stoku Laskim przez panią Bogusławę Gorzałę wystawy „Okruchy czasu”. Kolejnymi atrakcjami zabawy były zajęcia plastyczne i tworzenie walentynkowych listów. Później wszyscy udali się na ognisko. Posileni pieczonymi kiełbaskami wyruszyli do sali GOK na warsztaty taneczne. W tym roku uczyliśmy się poloneza.

Wieczorem uczestnicy zjazdu w karnawałowych przebraniach udali się ponownie na salę GOK-u w Stoku Lackim. Tam czekał już zespół muzyczny, który rozpoczął wspaniałą karnawałową zabawę.  Pani Kasia  – instruktor tańca – poprowadziła bajecznie kolorowy korowód do wspólnego poloneza. To było niezwykłe przeżycie – tańczyła cała sala!

W niedzielny poranek w Ośrodku odprawiona została  msza święta i odbyło się oficjalne zakończenie VII Zimowego Zjazdu. Goście obdarowani upominkami wyruszyli do domów.

Zjazd zorganizowali Renata Wnuk, Agnieszka Tomaszewska, Jarosław Soliński, a patronat nad nim objął Starosta Siedlecki – Dariusz Stopa.

„Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma,
lecz przez to, kim jest,
nie przez to, co posiada,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

/Jan Paweł II/

Organizatorzy składają serdeczne wyrazy podziękowania sponsorom IV Zimowego Zjazdu Integracyjnego Szkół Specjalnych w SOSW w Stoku Lackim za bezinteresowną pomoc i życzliwość.

Na podst. materiałów przesłanych przez Panią Agnieszkę Tomaszewską SOSW w Stoku Lackim

Udostępniła:
Anna Kaźmierczak-Sołoducha