Przekaż 1% na mazowieckie organizacje samorządowe!

Szanowni Państwo,

Marszałek Województwa Mazowieckiego kolejny już rok prowadzi kampanię „SAM ZDECYDUJ! PRZEKAŻ 1% NA MAZOWIECKIE ORGANIZACJE POZARZĄDOWE” i zachęca mieszkańców Mazowsza do przekazania 1% swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego działającej na Mazowszu.

Zachęcam również i Państwa, aby w swoich powiatach zidentyfikowali lokalne organizacje uprawnione do otrzymania 1% i pomagali im w dotarciu do mieszkańców powiatu z informacją o możliwości przekazania 1 % podatku w rozliczeniu za 2016 rok.

Jak wskazują dane Izby Skarbowej w Warszawie, różny jest poziom aktywności podatników z naszego województwa w przekazywaniu 1 % na rzecz OPP. W podziale na powiaty udział podatników przekazujących część podatku dla OPP waha się od 44,32% wszystkich podatników w powiecie zwoleńskim do 67,90% wszystkich podatników w Warszawie. Jak widać jest jeszcze wiele osób, które nie przekazują 1 % i to do nich możemy skierować nasze apele. Nie należy ich zaprzestawać, gdyż chociaż w skali województwa coraz większa liczba podatników wnioskuje o przekazanie 1% na rzecz OPP (ich odsetek wzrósł w niektórych powiatach o ponad 20%), to są powiaty, w których odsetek ten zmalał. W załączeniu przesyłam do Państwa wiadomości zestawienie obrazujące udział podatników przekazujących1% podatku należnego w rozliczeniu za 2015 rok w województwie mazowieckim z podziałem na powiaty.

Apelujmy więc, aby mieszkańcy naszego województwa potrafili dostrzec organizacje pożytku publicznego działające w najbliższym sąsiedztwie, wsi, mieście czy powiecie. Te małe, lokalne organizacje nie dysponują środkami na promocję na bilbordach, w telewizji czy innych mediach ogólnopolskich. Trudniej im dotrzeć z informacją o swojej działalności do większej liczby podatników. Wsparcie lokalnych OPP na pewno się opłaci. Nasze podatki wrócą do lokalnej społeczności, a my będziemy mieli pewność, że zostaną właściwie wykorzystane.

Podstawowe dane, m.in. temat działających na Mazowszu organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku można znaleźć na mini stronie internetowej: http://www.1procent.mazovia.pl/.

Autor informacji :
Tamara Borkowska Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego

ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi