Europejskie Drzewo Roku 2017

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych.
Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Konkursie Europejskie Drzewo Roku, w odróżnieniu od innych konkursów, decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności.

Co roku w głosowaniu biorą udział dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Liczba krajów biorących udział w konkursie wzrosła z początkowych 5 do 16.

Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego 2017 r. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego ) głosowanie jest tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie można znaleźć aktualnej liczby głosów. Wyniki zostaną ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 21 marca 2017 w Brukseli, podczas której zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

Reprezentantem Polski jest dąb Józef.

Dąb Józef posiada niezwykłą historię, która jest ściśle związana z miejscem w którym rośnie. To właśnie urok okolicy skłonił rodzinę Mycielskich do kupna dworu, który stał się ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu. W czasie II wojny światowej dąb był schronieniem dla rodziny żydowskiej. Wizerunek drzewa widniał również na przedwojennym banknocie stuzłotowym. Obecnie dąb Józef podziwiany jest przez uczestników licznych wycieczek, a także jest obiektem fotograficznym i malarskim.

Więcej informacji na stronie:
www.treeoftheyear.org

Sporządził: