LAG Obere Havel – Lokalna Grupa Działania

Jak funkcjonuje LGD na terenie Powiatu Oberhavel? Kto i na co może pozyskać dofinansowanie? Jakie projekty udało się zrealizować do tej pory? O szczegółach działalności i planach na przyszłość rozmawiali przedstawiciele Powiatu Siedleckiego w trakcie roboczego wyjazdu w dniach 23-25 października.

LAG Obere Havel składa się z przedstawicieli różnych sektorów i branż. Największą część członków stanowią reprezentanci rolnictwa i ogrodnictwa, rekreacji i turystyki, panie z koła gospodyń wiejskich, oraz gminy. Ważną delegację stanowią również osoby i podmioty związane z dziedziną ochrony przyrody, leśnictwa, kultury, spraw społecznych i rzemiosła. LGD poprzez działanie LEADER pełni w regionie bardzo ważna rolę monitorowania i kontroli procesu zintegrowanego rozwoju obszarów wiejskich, co pozwala na wprowadzanie nowych, innowacyjnych rozwiązań dla przyszłości regionu. Głównym zadaniem LGD jest promowanie obszarów wiejskich w celu poprawy warunków życia i pracy. Organami LGD są Walne Zgromadzenie i Zarząd. Każdy członek zwyczajny ma jeden głos. Prezesem grupy jest Jörn Lehmann.

Z dotychczasowych konkursów udało się na terenie powiatu Oberhavel zrealizować 26 projektów. Do najciekawszych można zaliczyć przebudowę i adaptację pustostanu w Lowenberg, w którym funkcjonuje salon mebli kuchennych. W obecnej chwili zatrudnionych jest tam 35 osób, a meble cieszą się uznaniem w całym kraju i za granicą. W zabytkowej Wieży Ciśnień w Zehdenick funkcjonuje kawiarnia. Obok przygotowane zostało pole namiotowe i plac zabaw. Na wszystkich zwiedzających czeka również mini teatralna scena. W mieście Mildeberg przy porcie rzecznym udało się przebudować dawną kwaterę na obiekt gastronomiczny. Na terenie parku znajduję się również Muzeum Cegielnictwa. Po II wojnie światowej z pokładów znajdującej się tutaj gliny produkowano cegły, które posłużyły przy odbudowie Berlina. W mieście Meseberg, w sąsiedztwie Pałacu Gościnnego Rządu Federalnego Niemiec przy wsparciu LGD udało się wyremontować wnętrze ewangelickiego kościoła, a stare gospodarskie zagrody w przyszłości posłużą jako kwatery turystyczne.

Niezwykle ciekawy projekt został zrealizowany w Kremmen. Zabytkowe, murowane, dawne wiejskie stodoły tworzą dzielnicę, w której zlokalizowane są punkty usługowe i gastronomiczne. W jednym z budynków znajduje się „Teatr Najdalszej Prowincji” gdzie odbywają się pokazy teatralne dla okolicznych mieszkańców. Równie ciekawą podróż w czasie można odbyć w niewielkim mieście Staffelde. Dawna stacja pocztowa po rewitalizacji służy jako obiekt turystyczno-usługowy. Dziś znajdują się tam siedziby dwóch firm zajmujących się analizą rozwoju transportu oraz analizą edukacji przedszkolnej. W obiekcie odbywaja się również wesela i inne uroczystości rodzinne

W „Zagrodzie Karoliny” odbywa się produkcja oryginalnych kozich serów. Obiekt został rozbudowany o salę jadalną, a częścią projektu było również wykonanie nowej drogi dojazdowej. Produkty znajdują nabywców nie tylko na rynku lokalnym, ale również trafiają na targi międzynarodowe. Ostatnim punktem wizyty był zabytkowy wiatrak koźlak w Vehlefanz.

W trakcie wizyty była również okazja do oficjalnego spotkania z włodarzami powiatu Oberhavel. Starosta Siedlecki i jednocześnie Wiceprezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej Dariusz Stopa podziękował za umożliwienie wizyty i zapoznanie z funkcjonowaniem grupy

Sporządził:
Radosław Strzaliński