40-lecie Klubu WLKS Siedlce – Iganie Nowe

16 września w Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury  „Podlasie”  w Siedlcach odbyła się uroczystość 40-lecie istnienia i działalności Wojewódzkiego Ludowego Klubu Sportowego Siedlce – Nowe Iganie.

WLKS Nowe Iganie od kilkunastu lat należy do najsilniejszych klubów w sporcie młodzieżowym w Polsce. Od 2000 roku, po każdym sezonie- z jednym wyjątkiem -zajmuje w krajowej klasyfikacji miejsce w pierwszej “30” sklasyfikowanych klubów. Klasyfikację tę od I Ogólnopolskiej Olimpiady młodzieży w 1995 roku w ramach zadań zleconych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki czyni to Instytut Sportu, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

W klasyfikacji tej uwzględniane są punkty zdobyte przez zawodników poszczególnych klubów podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Polski juniorów, Mistrzostw Polski juniorów młodszych i Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Obecnie w systemie sportu młodzieżowego punktowane są wyniki  z 72 dyscyplin (53 indywidualnych i 19 grach zespołowych)

W 2015 roku sklasyfikowano 3371 klubów z całego kraju .

Od lat większość czołowych klubów punktuje nawet w kilkunastu dyscyplinach. Tym bardziej należy docenić pozycję w polskim sporcie młodzieżowym WLKS który zdobywa ostatnio punkty  w czterech prowadzonych dyscyplinach: podnoszeniu ciężarów, lekkoatletyce, zapasach  i sumo.

W najlepszym 2008 roku WLKS uplasował się na 12 miejscu w Polsce. Warto przypomnieć, że wtedy wyżej uplasowały się tylko tak potężne kluby z większych miast, jak Śląsk Wrocław, AZS AWF W-wa, AZS AWF Katowice, Zawisza Bydgoszcz, AZS AWF Gdańsk, Posnania Poznań, AZS AWF Wrocław, AZS Zakopane, Legia Warszawa. Poza tym, w punktacji gmin , Gmina Siedlce wielokrotnie zajmowała I miejsce w Polsce  w punktacji na najbardziej usportowione gminy liczące do 20 tyś. mieszkańców.

W ciągu 40 lat istnienia reprezentanci WLKS zdobyli na Mistrzostwach Świata, Europy i Polski we wszystkich kategoriach wiekowych /od seniorów po młodzików/ łącznie 970 medali (334 złote, 305 srebrnych, 331 brązowych).

Z okazji jubileuszu Starosta Siedlecki Dariusz Stopa wręczył podziękowania działaczom, którzy przyczynili się do powstania i funkcjonowania klubu, Panu Zygmuntowi Wielogórskiemu, Stanisławowi Kalińskiemu, Janowi Izdebskiemu oraz Dyrektorowi Klubu Stefanowi Długoszowi.

Na podstawie materiałów WLKS Siedlce-Nowe Iganie

Sporządził: