VIII Regionalny Przegląd Piosenki Europejskiej

W dniu 21 maja 2015 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbył się VIII Regionalny Przegląd Piosenki Europejskiej. Głównymi celami Przeglądu jest m. in. aktywizacja muzyczna oraz promocja twórczości uczniów szkół gimnazjalnych.

Ocenie podlegały walory wokalne i interpretacja utworu, kreatywność i twórczość własna uczestników. Jurorzy w składzie: Krzysztof Chromiński, Dorota Todorska i Tomasz Markiewicz, zwracali też uwagę na dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, a także na kompozycję i ogólny wyraz artystyczny. Zwycięzcy oprócz statuetek i dyplomów wygrali cenne nagrody rzeczowe, m. in. aparaty cyfrowe, tablety, dyski zewnętrzne, albumy i książki poświęcone piosenkarzom. Fundatorami nagród byli: Zarząd Powiatu Siedleckiego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, firmy: ORIFLAME SWEDEN, BOMIX – Maciej Bolesta, KORADEX, ART-POL AGRO Artur Obrępalski, AUTO- MOTO-MET Jarosław Bulik, Zakład Produkcyjno-Usługowy HENRYK MATEJCZUK oraz Piekarnia Jan Zając w Mordach. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy-podziękowania.

Laureatkami przesłuchań finałowych zostały: Weronika Zasuwik z Zespołu Oświatowego w Żelkowie Kolonii (I miejsce), Karolina Świętochowska z Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim (II miejsce) oraz Karolina Kuklaz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II – Gimnajzum w Zbuczynie (III miejsce).
Łącznie w przesłuchaniach finałowych wzięło udział blisko 100 osób.

Wyróżnienia specjalne otrzymali: Maria Tarasiuk (Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Stoku Lackim), Agnieszka Skup (Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach), młodzież ze Studia Wokalnego SOUND z Łosic (Katarzyna Adamowicz, Piotr Odoszewski, Emilia Mucha, Justyna Kowalczyk), Łukasz Bojaczuk (Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi – Gimnazjum Nr 1 w Łukowie), Jakub Lachowski z zespołu Voci Cantati (Sokołowski Ośrodek Kultury) oraz duet Marta Kuźma i Dorota Ratuska (Zespół Oświatowy – Gimnazjum w Żelkowie Kolonii). Wyróżniono także występy Małgorzaty Przybysz (Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II, Górzno), Weroniki Czapskiej (Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. KEN, Siedlce), Chóru z Publicznego Gimnazjum w Skórcu oraz wykonanie Marty Lewczuk (Gimnazjum Publiczne, Niemojki).

Wśród publiczności Przeglądu obecni byli przedstawiciele lokalnych władz:
Jan Ługowski – Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Marek Gorzała – Radny Rady Powiatu w Siedlcach oraz Stanisław Biardzki – kierownik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Starostwa Powiatowego w Siedlcach.
VIII Regionalny Przegląd Piosenki Europejskiej patronatem honorowym objęli: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Mazowiecki Kurator Oświaty Dorota Sokołowska, Starosta Siedlecki Dariusz Stopa oraz Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Paweł Ługowski. Medialnie patronowali: TV WSCHÓD, radio ESKA, „Tygodnik Siedlecki”, Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Życie Siedleckie”, portal informacyjny Lukow24.pl, „Echo Katolickie”, „Wieści Sokołowskie”, „Kurier Podlaski-Głos Siemiatycz”, „Gazeta Łosicka”, „Twój Głos. Gazeta Powiatu Garwolińskiego”, tygodnik „Co Słychać?”, „Głos Węgrowa i Okolic” oraz „Kulturalnik”.