XXV – lecie współpracy z amerykańską organizacją Global Volunteers

Serdecznie zapraszamy wszystkich współorganizatorów pobytów oraz byłych i obecnych uczestników zajęć prowadzonych przez amerykańskich nauczycieli na uroczystość obchodów 25-lecia współpracy mieszkańców ziemi siedleckiej z amerykańską organizacją Global Volunteers. Uroczystość odbędzie się w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach w dniu 17 maja 2015 r. o godz. 15.00.

Dla uczczenia 25 rocznicy współpracy w tym dniu odbędzie się polsko–amerykański piknik. Udział w uroczystości weźmie również Bud Philbrook Prezydent organizacji Global Volunteers, kilku byłych wolontariuszy z USA, władze samorządowe Mazowsza i Powiatu Siedleckiego, dyrektorzy szkół i zakładów pracy z którymi współpracowała organizacja, dzieci, młodzież i dorośli – uczniowie amerykańskich nauczycieli.

Po części oficjalnej w której głos zabiorą przedstawiciele władz i wolontariuszy, wystąpi Teatr Tańca Caro Dance oraz byli koloniści i wychowawcy m.in.: Urszula Chruściel (przez wiele lat kierowniczka na koloniach językowych w „Reymontowce”), Piotr Gozdek (uczestnik Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych), Steven Weeks-Johnson z zespołem Runaway Train (kolonista z „Reymontówki” w roku 1994).
Imprezę zakończy wspólne ognisko.

Historia współpracy

Global Volunteers jest prywatną, międzynarodową organizacją non–profit, która zajmuje się promowaniem rozwoju społecznego i gospodarczego na świecie. Organizacja została założona w 1984 roku przez amerykanów Buda Philbrooka i Michele Gran. Siedzibą organizacji jest miasto St. Paul, w stanie Minnesota w USA. Global Volunteers posiada status konsultanta ONZ, a także partnerskie stosunki z organizacjami z ponad 200 społeczności na całym świecie. Skupiając się na projektach rozwoju, inicjowanych przez lokalne społeczności, misją Global Volunteers jest promowanie pokoju i społecznej sprawiedliwości poprzez wzajemne zrozumienie między narodami. Global Volunteers rocznie koordynuje ponad 200 grup wolontariuszy. 99% wolontariuszy pochodzi ze Stanów Zjednoczonychi Kanady. Pozostały procent to łączna liczba obywateli z ponad 26 krajów.

Wolontariusze reprezentują różne grupy wiekowe i zawodowe.Uczestnicząc w programie, uczą się od lokalnych społeczności poprzez wspólną z nimi pracę. Grupy wolontariuszy zarządzane są przez wykwalifikowanych liderów. Na podstawie danych z 2014 roku, w ramach działalności organizacji w ciągu 30 lat pracowało ponad 31 000 wolontariuszy dla 160 lokalnych społeczności w 32 krajach na 6 kontynentach. Zakres pracy organizacji w poszczególnych krajach jest określony przez lokalne społeczności i kierowany przez lokalnych liderów. Główne projekty to:
• Opieka nad dziećmi z domów dziecka;
• Nauczanie praktycznej znajomości języka angielskiego;
• Zapewnienie opieki zdrowotnej;
• Budowa, remonty i malowanie domów i obiektów społecznych,takich jak szkoły, przychodnie zdrowia i ośrodki kultury.

Wolontariusze oprócz tego, że poświęcają swój czas, pokrywają także wszystkie koszty związane z programem. Jak sami twierdza, często okazuje się, że dzięki zdobywaniu bogatych doświadczeń i czerpaniu satysfakcji z pracy z lokalnymi społecznościami, w zamian otrzymują znacznie więcej niż dają.

O programie w Polsce

Wszystko rozpoczęło się wraz z przemianami demokratycznymi w Polsce. W 1989 roku przyjechał do Warszawy Prezydent organizacji Global Volunteers i spotkał się w polskim Parlamencie z Senatorem Ziemi Siedleckiej – Gabrielem Janowskim, reprezentującym w tym czasie w Sejmie Solidarność Rolników Indywidualnych. W czasie rozmowy Gabriel Janowski poprosił organizację o nauczanie języka angielskiego. Po latach nauki języka rosyjskiego potrzebowaliśmy dobrze wykształconej kadry władającej językiem angielskim tak, aby mogła nas wprowadzić do Unii Europejskiej i NATO. Pierwsze grupy amerykańskich woluntariuszy przyjechały w 1990 roku do Gminy Zbuczyn w powiecie siedleckim, a w wakacje 1991 roku na kolonie do Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, razem z dziećmi z terenu Siedlec i okolic przyjechała pierwsza 8 osobowa grupa Amerykanów.
Od tego czasu Amerykanie zostali już w Reymontówce. W latach 90-tych wolontariusze zajmowali się szkoleniem naszych mieszkańców w zakresie otwierania małych przedsiębiorstw,szkoleniem urzędników i bezrobotnych w walce z bezrobociem, opieką nad dziećmi z Domu Dziecka w Kisielanach oraz dziećmi specjalnej troski w Stoku Lackim. Kursy językowe odbywały się także w Dobczycach koło Krakowa i Miętnem koło Garwolina, ale lata współpracy przetrwał tylko Powiat Siedlecki. W ciągu tych 25 lat pracowało w Polsce z organizacją Global Volunteers ponad 3 000 osób, a programem nauczania języka angielskiego objęto kilka tysięcy dzieci i dorosłych. Każdego roku amerykańscy nauczyciele rozpoczynali realizację programu od marca do listopada (każda grupa przyjeżdżała na 3 tygodnie). Opiekę pełnił amerykański kierownik grup i polski koordynator programu. Zasada ta wprowadzona na początku współpracy przetrwała do dnia dzisiejszego. W czasie, kiedy potrzebowaliśmy największej pomocy, do Polski przyjeżdżało ponad 200 woluntariuszy rocznie. Obecnie grupy się zmniejszyły, ale rozumiemy, że potrzeba niesienia pomocy innym krajom, szczególnie Afryki, Azji i Ameryki Południowej jest większa (mieliśmy zresztą już pierwszą wolontariuszkę z Polski, która z organizacją Global Volunteers pracowała w Indiach). Od 1999 r. oficjalnym gospodarzem wizyt amerykańskich wolontariuszy jest Starosta Siedlecki.