Na ludowo w Europie

18 maja b. r. w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach odbyła się impreza plenerowa – Piknik „Na ludowo w Europie”. W scenerii pięknego parku i dworu, przy słonecznej pogodzie, na scenie wystąpiły zespoły ludowe z terenu powiatu siedleckiego.

Imprezie tradycyjnie towarzyszył kiermasz rękodzieła artystycznego i rzeźby ludowej. Nie mogło również przy tej okazji zabraknąć prezentacji i degustacji tradycyjnych produktów regionalnych, które jak co roku cieszyły się dużym uznaniem licznie przybyłych gości („Reymontówkę” odwiedziło w tym dniu ok. 1500 osób).

Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska pogratulowała organizatorom cennej inicjatywy.
Podkreśliła, że majówka w „Reymontówce” wpisała się w kalendarz kulturalnych imprez Mazowsza i jak co roku cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno występujących, jak i odwiedzających.
Życzenia wszelkiej pomyślności i gratulacje złożył także Poseł na Sejm RP Krzysztof Borkowski.

Gwiazdą imprezy był Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, Zespół Folklorystyczny „Chotislawianie” z Obwodu Brzeskiego na Białorusi oraz rodzimy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz.
Podczas imprezy podsumowano także I Warsztaty Rzeźby Ludowej dla młodzieży, które odbyły się w dniach od 28 kwietnia do 3 maja b. r. w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. Warsztaty prowadzone były przez uznanych rzeźbiarzy ludowych od lat współpracujących z „Remontówką” – Tadeuszem Adamskim i Grzegorzem Adamskim.

Piknik „Na ludowo w Europie” współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Opracował:
DPT „Reymontówka” Marek Błaszczyk