XV Dożynki Województwa Mazowieckiego w Miętnem

W dniu 25 sierpnia br. delegacja powiatu siedleckiego pod przewodnictwem wicestarosty Józefy Rychlik wzięła udział w dorocznym Święcie Plonów – Dożynkach Województwa Mazowieckiego, które odbyły się w Miętnem k. Garwolina.

Rolę Starostów Dożynkowych z terenu powiatu siedleckiego pełnili Pani Maria Skup z miejscowości Skupie, gm. Mokobody oraz Pan Andrzej Chmielewski z miejscowości Krynica, gm. Suchożebry, którzy prowadzą wielokrotnie nagradzane gospodarstwa nastawione na produkcję mleka z obsadą 100 – 120 szt. bydła, w tym 50 – 80 szt. krów mlecznych. Pan Andrzej Chmielewski zajmuje się obecnie głównie drobiarstwem.

Wieniec dożynkowy w kształcie korony przygotowała Pani Henryka Kublik członkini Zespołu Ludowego „Wolanianki” z Woli Serockiej, Gmina Wodynie. Wieniec uwity został z kłosów dojrzałych zbóż tj. owies, pszenica, żyto, pszenżyto i jęczmień. Kolorowymi akcentami są zasuszone kwiaty, trawy i zioła. Wieniec zwieńczony jest krzyżem ozdobionym ziarnami siemienia lnianego. Wieniec uzupełnia patera z owocami i warzywami sadów powiatu siedleckiego, przyozdobiona szyszkami chmielu i kiściami aronii.

Wieniec dożynkowy powiatu siedleckiego otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Mazowieckiego w Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy.

Opracowała: Ewa Wardak