XXXVI Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W dniach 16-17 kwietnia 2013 roku na terenie Zespołu Oświatowego w Nowych Iganiach odbyły się powiatowe eliminacje kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu siedleckiego i miasta Siedlce.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego na czele z marszałkiem Panem Adamem Struzikiem. Na terenie powiatu siedleckiego jego organizacją i przeprowadzeniem zajmuje się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach wspólnie z Mazowieckim Kuratorium Oświaty Delegatura w Siedlcach, Komendą Miejską Policji w Siedlcach oraz Starostwem Powiatowym w Siedlcach.

Głównym celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

W zmaganiach udział wzięły trzyosobowe drużyny z 36 szkół podstawowych oraz z 21 gimnazjów z terenu powiatu siedleckiego i miasta Siedlce. Każdy uczestnik musiał rozwiązać test z zakresu znajomości przepisów o ruchu drogowym. Następnie 7 najlepszych ekip wzięło udział w części praktycznej, tj. przejazd rowerem po torze przeszkód, jak również musiało wykazać się znajomością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków.

Klasyfikacja końcowa przedstawiła się następująco:
w grupie szkół podstawowych

I miejsce – drużyna SP w Zbuczynie w składzie:

1. Kacper Celiński
  2. Mateusz Mieścicki
  3. Łukasz Turski

II miejsce – drużyna SP w Białkach w składzie:

1. Bartosz Pióro
  2. Bartosz Gawron
  3. Magdalena Łuniewska

III miejsce – drużyna SP w Rudzie Wolińskiej w składzie:

1. Ewelina Kublik
  2. Karol Pietrasik
  3. Ewelina Plak

w grupie szkół gimnazjalnych:

I miejsce – drużyna PG Nr 1 w Siedlcach w składzie:

1. Emil Chodowiec
  2. Bartłomiej Kublik
  3. Kacper Kozera

II miejsce – drużyna PG w Zbuczynie w składzie:

1. Maciej Soszyński
  2. Mateusz Bierkat
  3. Łukasz Woźniak

III miejsce – drużyna PG w Przesmykach:

1. Bartosz Chibowski
  2. Marek Kamiński
  3. Bartosz Łęczycki

Zwycięzcy będą reprezentować powiat siedlecki i miasto Siedlce podczas etapu rejonowego Turnieju BwRD, który odbędzie się 6 maja 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlcach.