10-lecie partnerstwa z miastem Nevers we Francji

Francuskie miasto Nevers oraz samorząd powiatu siedleckiego rozpoczęły swą współpracę w 2002 r. od podpisania umowy partnerskiej. Przez okres 10 lat wspólne działania skupiały się głównie na płaszczyznach wspólnych działań i inicjatyw kulturalnych i artystycznych młodzieży z zaprzyjaźnionych terenów. Ważnym elementem współpracy były też kontakty gospodarcze poprzez targi w Nevers.
20 października br. delegacja powiatu siedleckiego ze starostą Zygmuntem Wielogórskim oraz Przewodniczącym Rady Powiatu w Siedlcach Henrykiem Brodowskim uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach podsumowujących dekadę współpracy. Podkreślono, iż niezwykle ważnym aspektem jest angażowanie w wymianę i integrację samorządów dużej rzeszy młodych ludzi – uczestników wspólnych przedsięwzięć kulturalnych takich jak coroczne Międzynarodowe Warsztaty Teatralne organizowane przez Dom Pracy Twórczej w Chlewiskach.

Szczególne podziękowania popłynęły również w stronę działającego w partnerskim mieście Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Francuskiej Siedlce Nevers. Członkami stowarzyszenia są obywatele francuscy pochodzenia polskiego, emigranci z Polski jak również rodowici Francuzi, którzy polubili nasz kraj, interesują się jego historią i kulturą.

Ważnym punktem uroczystości było nadanie imienia Ulicy Siedleckiej (Rue de Siedlce). Ulica ta znajduje się blisko hal wystawienniczych w których odbywają się wspomniane wcześniej targi i szereg innych wydarzeń sportowych, kulturalnych i społecznych. Starosta w swoim wystąpieniu podczas ceremonii odsłonięcia tabliczki z nazwą ulicy, podziękował władzom samorządowym i mieszkańcom Nevers za wyróżnienie Siedlec i wymowne podkreślenia znaczenia kooperacji naszych samorządów.

Oprócz uroczystości i wydarzeń związanych z 10-leciem współpracy, spotkanie było dogodną okazją do rozmów dwustronnych nt. dalszych wspólnych działań i planowanych przedsięwzięć, których efekty ujrzymy w kolejnych latach kooperacji powiatu siedleckiego i miasta Nevers.