X edycja konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”

Zespół Oświatowy w Stoku Lackim był gospodarzem finału powiatowego konkursu „Bezpieczna droga do szkoły” pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Finał odbył się 17 listopada br.

Celem konkursu jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa najmniej chronionych jego uczestników tj. dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:

• popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
  • kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego,
  • popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej,
  • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

W etapie powiatowym konkursu wzięły udział dzieci z placówek oświatowych z wszystkich 13 gmin powiatu siedleckiego w liczbie 260 osób w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI szkół podstawowych i klasy I – II gimnazjów. Finał składał się z dwóch części: teoretycznej w formie testu i praktycznej polegającej na pokonaniu specjalnego toru na rowerze.

W podsumowaniu etapu powiatowego udział wzięli: Janina Ewa Orzełowska – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Zygmunt Wielogórski – Starosta Siedlecki, Mirosław Bieniek – Wójt Gminy Siedlce, Jacek Świrski – Wójt Gminy Suchożebry, Jacek Kobyliński – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach, Leszek Szpakowski – Dyrektor RM-Meditrans w Siedlcach.

Wyniki ukształtowały się w następujący sposób:

Szkoły Podstawowe

Chłopcy

1. Tomasz Brodzik gm. Zbuczyn,
  2. Jan Roguski gm. Kotuń,
  3. Damian Buzuk gm. Suchożebry.

Dziewczęta

1. Elena Cabaj gm. Domanice,
  2. Klaudia Cabaj gm. Wiśniew,
  3. Izabela Wakuła gm. Suchożebry.

Gimnazja

Chłopcy

1. Maciej Soszyński gm. Zbuczyn,
  2. Łukasz Woźniak gm. Zbuczyn,
  3. Mateusz Bierkat gm. Zbuczyn.

Dziewczęta

1. Karolina Łęczycka gm. Siedlce,
  2. Izabela Oknińska gm. Zbuczyn,
  3. Izabela Lickiewicz gm. Kotuń

Nagrodami w konkursie były we wszystkich kategoriach:

• I miejsce – rower
  • II miejsce – cyfrowy aparat fotograficzny
  • III miejsce – komplet turystyczny (namiot + śpiwór).

Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety bezpieczeństwa na drodze w postaci kasku rowerowego, kamizelki odblaskowej i elementów świetlnych do roweru.