Międzynarodowe Targi Wystawiennicze w Nevers we Francji

W dniach 7 – 9 marca 2008 roku odbyły się Międzynarodowe Targi Wystawiennicze w zaprzyjaźnionym z powiatem siedleckim mieście Nevers we Francji. Wzorem lat poprzednich w targach wzięły udział delegacje zaprzyjaźnionych z Nevers samorządów.
Powiat siedlecki reprezentowali: Bartłomiej Kurkus – Wicestarosta Siedlecki oraz Henryk Ilczuk – członek Zarządu Powiatu w Siedlcach.

W tym roku krajem przewodnim patronującym targom była Tajlandia. Oprócz szeregu wystawców promujących kulturę tego kraju, prezentowały się również zaprzyjaźnione z Nevers samorządy, w tym powiat siedlecki.
Wizyta we Francji była również okazją do wspólnych rozmów na temat wzajemnej współpracy między przedstawicielami zaproszonych samorządów z Hammamet (Tunezja), Mantue-Charleville (Francja), Coblence (Niemcy), Lund (Szwecja), ST Albans (Wielka Brytania), Stavroupoli (Grecja), Neubrandenburg (Niemcy), Sremska Mitrovica (Serbia), Asmara (Maroko), Curtea de Arges (Rumunia).

Podczas oficjalnego spotkania z zaproszonymi delegacjami w pałacu Ducal, przedstawiciele powiatu siedleckiego i miasta Nevers poruszyli kwestie związane z poszerzeniem współpracy partnerskiej o szeroko pojętą wymianę młodzieży. Zaplanowano realizację projektów w sferze wymiany kulturalnej, sportowej i edukacji ekologicznej. Miasto Nevers wystąpiło z inicjatywą wspólnego korzystania z europejskich programów wymiany młodzieżowej „Leonardo da Vinci” oraz „Erasmus”, co spotkało się z pełną akceptacją ze strony przedstawicieli naszego powiatu. Obie strony wyraziły wolę pogłębienia wzajemnej współpracy w powyższych obszarach.

Przy okazji spotkania delegaci z powiatu siedleckiego zaprosili miasto Nevers do wzięcia udziału w organizowanych w powiecie siedleckim warsztatach ekologicznych dla młodzieży z zaprzyjaźnionych samorządów: Francji, Niemiec, Ukrainy i Węgier. Warsztaty odbędą się w dniach 29 czerwca – 6 lipca br. w Domu na Zielonym Wzgórzu w Kisielanach.

Na zdjęciu drugi od lewej strony: Henryk Ilczuk – członek Zarządu Powiatu w Siedlcach, Didier Boulaud – mer Nevers, Przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Francuskiej – Bożena Górecka Plet, Bartłomiej Kurkus – Wicestarosta Siedlecki oraz członkinie stowarzyszenia.