Odsłonięcie pomnika w Zbuczynie

W dniu 28 października br. Starosta Siedlecki Zygmunt Wielogórski wziął udział w uroczystym odsłonięciu Pomnika Poległym Obrońcom Ojczyzny w latach 1914 – 1920 i 1939 – 1945. Pomnik stanął na placu przy cmentarzu parafialnym w Zbuczynie, nawiązując lokalizacją i kształtem do pomnika wykonanego w 1935 roku.

Odsłonięcie pomnika poprzedziła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Zbuczynie. W mszy wziął udział chór Vars Cantabile. Następnie przemaszerowano na główny plac uroczystości.

Przed obeliskiem została wystawiona warta wojskowa, strażaków OSP w Zbuczynie oraz harcerzy. W odsłonięciu wzięli również kombatanci. Następnie delegacje i mieszkańcy przybyli na uroczystości, złożyli wieńce i kwiaty pod nowym pomnikiem. Uroczystość cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy bardzo licznie uczestniczyli we wszystkich jej częściach.

W swym wystąpieniu Starosta Siedlecki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika w szczególności Samorządowi Województwa Mazowieckiego, władzom gminy Zbuczyn oraz mieszkańcom którzy przyczynili się do zorganizowania tych podniosłych uroczystości.

Wszystkim punktom uroczystości towarzyszyła Orkiestra Wojskowa Garnizonu Siedlce i Kompania Wojskowa z Siedleckiej Jednostki.